League Of Legends Romania (Grupul de pe Facebook )
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

League Of Legends Romania (Grupul de pe Facebook )


 
HomePortalLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Nami - The Tidecaller [build up guide]

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Rockleetist




Posts : 3
Join date : 2014-06-03

Nami - The Tidecaller [build up guide] Empty
PostSubject: Nami - The Tidecaller [build up guide]   Nami - The Tidecaller [build up guide] EmptyTue 3 Jun - 15:23:10

Nami - The Tidecaller [build up guide] Thetidecaller-1

Pros/Cons


+
CC foarte bun inca de la levele mici (Q + E)
Disengage/Engage (atat in lane cat si in team fight-uri)
Poate fi jucata atat agresiv cat si pasiv
Scaling bun in late game
Damage bun pentru un support
Extrem de mult kite

-
Destul de squishy
Q-ul este greu de dat daca target-ul nu are un stun/slow
Mana cost-uri relativ mari

Rune


Nami - The Tidecaller [build up guide] Naminami-1

Ability Power Qiuntesences x3
Hybrid Penetration Marks x9
Armor Seals x9
Magic Resist Glyphs x5
Mana Regeneration Glyphs x4

Masteries


Nami - The Tidecaller [build up guide] Namimasteries

Skill Order


Lane Pasiv -> R - W - E - Q
Lane Agresiv -> R - E - W - Q

Build


Fiind un support, build-ul este destul de flexibil.

Starting Items:
Nami - The Tidecaller [build up guide] Startingitems
Recomand start-ul asta pentru ca Nami este destul de squishy, cum am mentionat mai sus, iar runele pe care le-am pus eu nu ofera prea mult tankiness.

Build-ul principal:
Nami - The Tidecaller [build up guide] Finalbuild

Build defensiv:

Nami - The Tidecaller [build up guide] Builddefensiv
In principal, eu folosesc build-ul asta cand adversarii au foarte mult poke (Nidalee/Ziggs), sau foarte mult damage aoe.


Cum am mentionat, Nami este un support, build-ul este flexibil. Item-ul de gold poate fi inlocuit, desi eu gasesc Talisman-ul cea mai buna optiune. Alte iteme situationale ar fi Frozen Heart-ul, cand adversarii au attack speed base carries. Item-ul de ap este iarasi la alegere, desi mie Abyssal-ul mi se pare cea mai buna optiune datorita aurei.

Match-up-uri


Nami are un kit foarte complex, poate cel mai complex dintre toti supportii, asa ca se cam descurca in orice match-up daca este jucata cum trebuie.

Contra supporti de poke (Karma, Lulu, Sona) - Supporti care ii fac outdamage lui Nami de departe, dar nu au nicio abilitate de engage pe care se pot baza pana in level 6. Desi este destul de greu sa le faci lock-down (boost-uri de movement speed + slow-uri), un Aqua Prison bun poate castiga un trade (recomand W max pentru outsustain).

Contra supporti cu hard engage/burst (Leona, Blitz, Thresh, Annie) - Match-up asta o favorizeaza pe Nami numai la levele mici, in special pana in level 6, intrucat o parte dintre acesti supporti sunt meele (Blitz/Leona), iar Annie este extrem de squishy in early game. Este un lane bazat strict pe avantajul de la levele mici, daca poti scoate un kill sau doua pana in level 6 datorita harass-ului (basic attack-uri, W, E + basic attack-uri), o sa fie usor sa le faci out-trade si mai incolo. Daca joci pasiv, cel mai probabil dupa 6 orice engage facut de ei o sa fie un kill, intrucat Nami nu are natural tankiness, iar spell-urile sau pasiva nu o ajuta cu extra defensive stats-uri, fiind strict dependenta de iteme din punctul asta de vedere.
Contra Thresh depinde strict de cine isi nimereste skillshot-urile mai bine, skill match-up. La levele mici nici Thresh nu este atat de tanky, bazandu-se strict pe rune/masteries deoarece pasiva lui scaleaza mult mia bine in late game. Ambii supporti au atat disengage cat si hard engage, Nami avand insa mai mult sustain, in timp ce Thresh o out-damage-uie.

Morgana - Match-up oribil pentru Nami. Nu prea poti face engage decat daca reusesti sa ii faci un bait la black shield. Morgana o out damage-uie pe Nami, iar un bind de 3 secunde este prea mult pentru un support atat de squishy. Orice bind dupa pana in level 6 este un kill, daca nu chiar si mai devreme. Recomand evitarea acestui match-up daca nu sunteti siguri in skill-ul vostru cu Nami.

Zyra- Skill match-up, bazat din nou pe cine isi nimereste skillshot-urile mai bine.

Early/Mid/Late Game


Early Game - Nami este un lane dominator, avand engage de la leve mic, un damage bun si sustain, ceea ce o ajuta sa castige trade-uri foarte usor. Trebuie sa incerci sa joci cat mai agresiv, dar sa iti gestionezi mana de asa maniera incat sa nu ramai fara (cum am mentionat, mana costuri destul de mari iar runele de mana regen nu compenseaza intotdeauna). Un tip pentru a nimeri Aqua Prinson-ul mai usor ar fi E - basic attack si apoi Q-ul, fiind mult mai usor de nimerit daca target-ul are un slow. Totusi, este mai complicat de dat daca adc-ul advers are mobilitate (Lucian, Cait, Vayne, Ezreal). In situatia asta, harass-ul este o optiune foarte buna.

Mid Game - Partea meciului in care se vede cel mai bine potentialul lui Nami. Ultimata poate fi folosita atat pentru a face follow up intr-un engage cat si pentru disengage. In cazul in care ai folosit ultimata ofensiv (pentru a face follow intr-un engage), recomand pastrarea Q-ului pentru cand un bruiser/asasin va veni sa faca focus pe adc-ul tau, si invers. Daca ai folosit stun-ul ofensiv, ultimata ramane pentru defense, dand in acelasi timp si disable la orice gap closer daca este data la timp. Eu prefer sa folosesc ultimata ofensiv si sa pastrez stun-ul pentru defense, dar poate fi situational.

Late Game - Cu Nami trebuie sa stai cat mai in spate si sa incerci sa faci peel pentru adc/apc, in general back line-ul echipei tale. Nami are extrem de mult kite in abilitatile ei (aoe slow pe ultimata, slow pe E + un Randuin, aproape imposibil pentru orice champion fara gap closere sa ajunga langa adc-ul tau fara sa piarda macar jumatate de hp). Daca ai folosit ultimata defensiv, pastreaza Q-ul si E-ul pentru defense.
Incearca sa nu ratezi stun-uri in fight si sa prinzi ultimata pe cat mai multe persoane. O ultimata buna poate castiga sau intoarce un fight.
Back to top Go down
xTr3me




Posts : 1
Join date : 2014-06-10

Nami - The Tidecaller [build up guide] Empty
PostSubject: Re: Nami - The Tidecaller [build up guide]   Nami - The Tidecaller [build up guide] EmptyTue 10 Jun - 10:08:54

De ce ai folosit mark de penetrare hibrida din moment ce nu se ia deloc ad?Ma gandesc ca poate o fi de vreun folos early la harass cu basic dar in rest nu prea le vad rostul
Back to top Go down
Rockleetist




Posts : 3
Join date : 2014-06-03

Nami - The Tidecaller [build up guide] Empty
PostSubject: Re: Nami - The Tidecaller [build up guide]   Nami - The Tidecaller [build up guide] EmptyTue 10 Jun - 19:31:09

Tocmai pentru harass early, mie imi place sa o joc destul de agresiv si ma ajuta. Le poti inlocui cu magic pen, cele de hybrid oricum sunt extrem de scumpe (eu le mai folosesc si pe Zyra sau Leona uneori, asa ca am considerat ca merita cumparate). Am incercat sa fac runele de asa maniera incat sa ma ajute early cat mai mult.
Back to top Go down
Sponsored content





Nami - The Tidecaller [build up guide] Empty
PostSubject: Re: Nami - The Tidecaller [build up guide]   Nami - The Tidecaller [build up guide] Empty

Back to top Go down
 
Nami - The Tidecaller [build up guide]
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» ADC build guide pentru patch 4.11
» Leona - The Radiant Dawn [build up guide]
» Syndra - Guide
» Fizz guide
» Thresh Talisman Build

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
League Of Legends Romania (Grupul de pe Facebook ) :: Tutoriale-
Jump to: